Shield II Sunglasses - Gloss Black - Clear Lens
Features
- High-gloss temples securely hold the "frameless" one-piece lenses comfortably in place
- Precision crafted and shatter-resistant polycarbonate lenses slightly wrap around face to minimize wind disruption and turbulence
- 100% UVA/UVB protection is provided by the closed-cell EVA foam-lined lenses
- Microfiber carrying pouch which doubles as a cleaning cloth is included
- Does not accept prescription lenses.
Specs
| Base Color | Black |
| Features | Shatter Resistant |
| Temple Width | 122 mm |
| Color/Finish | Black |
| Frame Width | 140 mm |
| Product Name | Sunglasses |
| Riding Style | Bicycle |
| Units | Each |
| Lens Height | 45 mm |
| Lens Width | 75 mm |
| Finish | Gloss |
| Bridge Width | 15 mm |
| Lens Color/Finish | Clear |
| Gender | Unisex |
| Size | Medium Frame |
| Type | Wrap Around Design |
| Foam Construction | Closed Cell Foam |
| Model | Shield II |
| Material | Polycarbonate |
| Size Group | Adult |
| Lens | Single |
Product Videos
Custom Field
Type Wrap Around Design
Base Color Black
Finish Gloss
Color/Finish Black
Material Polycarbonate