Boost Sunglasses - Matte Black Gray Temples - Purple Mirror Lens
Features
- HD/Revo lenses
- Include shatter-resistant polycarbonate lenses
- Lenses provide 100% UV protection
- HD lens with mirror coating on the outside to reduce glare and increase visual comfort
- Interior anti-reflective REVO coating to lenses to offer blue light protection
- TR90 frame
- Includes carry case and microfiber cloth
Specs
| Base Color | Black |
| Lens Height | 52 mm |
| Color/Finish | Black |
| Model | Boost |
| Size Group | Adult |
| Lens Width | 140 mm |
| Product Name | Sunglasses |
| Riding Style | Bicycle |
| Lens Color/Finish | Purple HD |
| Temple Width | 140 mm |
| Finish | Mirror |
| Features | Shatter Resistant |
| Material | TR90 |
| Units | Each |
| Frame Width | 143 mm |
Product Videos
Custom Field
Base Color Black
Finish Mirror
Color/Finish Black
Material TR90