Speed Sunglasses - Matte Clear Gray - Smoke Crimson Mirror Lens
Features
- Durable, lightweight TR90 NZZ flexible frame
- Shatter resistant Polycarbonate lens
- Anti-scratch lens
- Anti-fog coated lens
- Anti-Slip adjustable nose piece
- Low profile and fits well under helmets
- 100% UV protection
- Microfiber pouch included
Specs
| Bridge Width | 18 mm |
| Color/Finish | Matte |
| Lens Color/Finish | Smoke |
| Lens Height | 48 mm |
| Product Name | Sunglasses |
| Riding Style | Bicycle |
| Units | Each |
| Material | Polycarbonate |
| Lens | Single |
| Base Color | Gray |
| Features | Shatter Resistant |
| Model | Speed |
| Size Group | Adult |
| Finish | Matte |
| Frame Width | 165 mm |
| Lens Width | 139 mm |
Product Videos
Custom Field
Base Color Gray
Finish Matte
Color/Finish Matte
Material Polycarbonate