Fat Boy Sunglasses - Gloss Black - Clear Photochromic Lens
Features
- Wearable in any light conditions; feature VLT rate of 87%-47%
- Anti-fog, anti-scratch polycarbonate lenses provide 100% UVA/UVB protection
- Closed-cell memory foam seals out wind and debris, and molds to face
- Microfiber carrying pouch doubles as a cleaning cloth
- Accepts prescription lenses (not included)
Specs
| Color/Finish | Gloss |
| Lens | Single |
| Size Group | Adult |
| Lens Color/Finish | Photochromic |
| Frame Width | 146 mm |
| Lens Height | 38 mm |
| Material | Polycarbonate |
| Model | Fat Boy |
| Product Name | Sunglasses |
| Riding Style | Bicycle |
| Base Color | Black |
| Foam Construction | Closed Cell Foam |
| Finish | Gloss |
| Lens Width | 62 mm |
| Units | Each |
| Size | Medium Frame |
| Temple Width | 111 mm |
Product Videos
Custom Field
Base Color Black
Finish Gloss
Color/Finish Gloss
Material Polycarbonate