VLT 85% - 26%
Features
- Photochromic lenses and sleek lines make these sunglasses ideal for any ride
- Gloss black Grilamid® TR-90 wraparound frames with a slight "cup" on the edges to reduce wind without needing foam
- Photochromic polycarbonate lenses provide 100% UVA/UVB protection; shift from a light tint to medium gray
- Microfiber carrying pouch included
- Accept prescription lenses (not included)
Specs
| Bridge Width | 15 mm |
| Color/Finish | Gloss |
| Features | Rx Prescription Ready |
| Material | Polycarbonate |
| Riding Style | Bicycle |
| Base Color | Black |
| Lens Width | 60 mm |
| Model | Hooligan™ |
| Product Name | Sunglasses |
| Frame Width | 132 mm |
| Lens | Single |
| Size Group | Adult |
| Temple Width | 112 mm |
| Lens Height | 35 mm |
| Finish | Gloss |
| Lens Color/Finish | Photochromic |
| Size | Medium Frame |
| Type | Wrap Around Design |
| Units | Each |
Product Videos
Custom Field
Type Wrap Around Design
Base Color Black
Finish Gloss
Color/Finish Gloss
Material Polycarbonate