GXR Goggle/Sunglasses - Matte Black - Smoke Lens
Features
- Wraparound polycarbonate frame with a removable strap
- Polycarbonate, shatter-resistant anti-fog treated lenses
- Provide 100% UVA/UVB protection
- Wrap your face against dust and wind
- Closed-cell memory foam backing
- Accept prescription lenses (not included)
Specs
| Features | Shatter Resistant |
| Lens Width | 65 mm |
| Size | Medium Frame |
| Base Color | Black |
| Bridge Width | 20 mm |
| Foam Construction | Closed Cell Foam |
| Size Group | Adult |
| Finish | Matte |
| Lens | Single |
| Product Name | Goggles |
| Temple Width | 120 mm |
| Color/Finish | Matte |
| Lens Color/Finish | Smoke |
| Gender | Unisex |
| Lens Height | 36 mm |
| Type | Convertible |
| Frame Width | 140 mm |
| Material | Polycarbonate |
| Model | GXR |
| Riding Style | Street |
| Units | Each |
Product Videos
Custom Field
Type Convertible
Base Color Black
Finish Matte
Color/Finish Matte
Material Polycarbonate