Piston Goggle - Matte Black - Smoke Lens
Features
- Flexible, matte black rubber frame with open-cell foam for cushion
- Optically-correct, shatter-resistant polycarbonate lenses offer 100% UVA/UVB protection
- Frame ventilation keeps lenses clear of fog
- Adjustable strap
- Microfiber carry pouch doubles as a cleaning cloth
- Accepts prescription lenses (not included)
Specs
| Foam Construction | Open Cell Foam |
| Lens Width | 55 mm |
| Material | Polycarbonate |
| Model | Piston |
| Base Color | Black |
| Finish | Matte |
| Color/Finish | Black |
| Features | Interchangeable Lens |
| Gender | Unisex |
| Riding Style | Street |
| Units | Each |
| Bridge Width | 15 mm |
| Frame Width | 145 mm |
| Product Name | Goggles |
| Lens Color/Finish | Smoke |
| Size | Small Frame |
| Size Group | Adult |
| Lens | Single |
| Lens Height | 35 mm |
Product Videos
Custom Field
Base Color Black
Finish Matte
Color/Finish Black
Material Polycarbonate