Maverick Sunglasses - Matte Brown Tortoise - Brown HD Blue Mirror Lens
Features
- Anti-scratch lenses
- Shatter resistant polycarbonate lenses
- 100% UV protection
- Polycarbonate frame
- Rx ready
Specs
| Lens Color/Finish | Brown |
| Material | Polycarbonate |
| Base Color | Brown |
| Finish | Matte |
| Features | Shatter Resistant |
| Color/Finish | Matte |
| Graphic | Tortoise |
| Lens Height | 50 mm |
| Size Group | Adult |
| Frame Width | 140 mm |
| Product Name | Sunglasses |
| Riding Style | Street |
| Temple Width | 145 mm |
| Units | Each |
| Bridge Width | 18 mm |
| Lens Width | 60 mm |
| Model | Maverick |
Product Videos
Custom Field
Base Color Brown
Finish Matte
Color/Finish Matte
Material Polycarbonate