Sport & Street Convertible Sunglasses - Matte Black - Interchangeable Lens
Features
- Include three sets of shatterproof polycarbonate lenses (anti-fog smoke, amber and clear) that provide 100% UV protection
- Frame is vented for breathability and features closed-cell foam for protection and comfort
- Removable and adjustable goggle strap quickly converts from sunglasses to goggles
- Carrying case and microfiber cleaning cloth included
- Accept prescription lenses (not included)
Specs
| Lens Color/Finish | Smoke |
| Lens Height | 40 mm |
| Material | Polycarbonate |
| Features | Shatter Resistant |
| Lens Width | 57 mm |
| Size Group | Adult |
| Color/Finish | Matte |
| Model | Sport & Street |
| Product Name | Sunglasses |
| Riding Style | Adventure Touring / Dual-Sport |
| Frame Width | 152 mm |
| Base Color | Black |
| Foam Construction | Closed Cell Foam |
| Size | Large Frame |
| Finish | Matte |
| Bridge Width | 18 mm |
| Temple Width | 104 mm |
| Type | Convertible |
| Units | Each |
| Gender | Unisex |
Product Videos
Custom Field
Type Convertible
Base Color Black
Finish Matte
Color/Finish Matte
Material Polycarbonate