Spektrax Convertible Goggle - Matte Black - Interchangeable Lens
Features
- Comfortable sunglasses/goggles with soft foam backing
- Polycarbonate, shatter-resistant lenses in smoke, amber or clear
- Anti-fog coating on smoke lenses
- Quick-adjust lenses for various lighting conditions
- Strap and carrying pouch included
- Rx insert allows use of prescription lenses (not included)
Specs
| Bridge Width | 20 mm |
| Color/Finish | Black |
| Size Group | Adult |
| Lens Color/Finish | Amber |
| Features | Interchangeable Lens |
| Frame Width | 155 mm |
| Size | Large Frame |
| Riding Style | Street |
| Temple Width | 117 mm |
| Units | Each |
| Lens Width | 146 mm |
| Material | Polycarbonate |
| Gender | Unisex |
| Type | Convertible |
| Base Color | Black |
| Model | Spektrax |
| Lens Height | 50 mm |
| Finish | Matte |
| Foam Construction | Open Cell Foam |
| Lens | Single |
| Product Name | Goggles |
Product Videos
Custom Field
Type Convertible
Base Color Black
Finish Matte
Color/Finish Black
Material Polycarbonate