Sprocket Sunglasses - Crystal Clear - Blue Mirror Lens
Features
- Durable, lightweight TR90 NZZ frame
- Shatter resistant polycarbonate lens
- Anti-scratch lens
- Anti-fog coated lens
- Anti-Slip rubber temples
- Anti-Slip adjustable nose piece
- 100% UV protection
- Microfiber pouch included
Specs
| Bridge Width | 16 mm |
| Color/Finish | Crystal Clear |
| Features | Shatter Resistant |
| Lens Height | 51 mm |
| Finish | Gloss |
| Model | Sprocket |
| Units | Each |
| Base Color | Clear |
| Lens Width | 134 mm |
| Material | Polycarbonate |
| Riding Style | Street |
| Size Group | Adult |
| Lens Color/Finish | Mirror |
| Frame Width | 134 mm |
| Lens | Single |
| Product Name | Sunglasses |
Product Videos
Custom Field
Base Color Clear
Finish Gloss
Color/Finish Crystal Clear
Material Polycarbonate