Tire - AT489 - Front - 24x8-12 - 4 Ply
Features
- Combines high traction, good shock absorption and excellent stability
Specs
| Market Segment | ATV / UTV |
| Construction | - (Bias) |
| Directional Tread Pattern | Yes |
| Load/Speed-Index | 57F |
| Manufacturer Suggested Min Wheel Width | 6" |
| Recommended Operating PSI | See Vehicle Owner's Manual |
| Units | Each |
| Manufacturer Suggested Max Wheel Width | 6.5" |
| Max Bead Seating PSI | 36 |
| Mounting Position | Front |
| Tire Diameter | 24" |
| Tread Depth | 19/32" |
| Tread Pattern/Model | AT489 |
| Riding Style | ATV |
| Rim Diameter | 12" |
| Style | Utility |
| Tire Size | 24x8-12 |
| Type | Tubeless |
| Ply Rating | 4 Ply |
| Product Name | Tire |
| Standard | Not Certified for Use on Public Roads (NHS) |
| Width | 8" |
Product Videos
Custom Field
Tires: Width 8"
Tires: Rim Diameter 12"
Tires: Construction - (Bias)
Tires: Load/Speed-Index 57F
Tires: Mounting Position Front
Type Tubeless