Rear Solo Seat - Wide - Smooth - FXS/FLS '11-'17
Features
- Molded polyurethane foam interior for maximum comfort
- Lower profile and improved fit
- Made in the USA
Specs
| Product Name | Pillion Pad |
| Riding Style | Street |
| Material | Vinyl |
| Type | Passenger |
| Units | Each |
| Overall Seat Length | 10-3/4" |
| Decoration | Smooth |
| Fill Material | Polyurethane Foam |
| Model | Wide |
| Rear Seat Length | 10-3/4" |
| Base Color | Black |
| Rear Seat Width | 9" |
| Year | Make | Model |
|---|---|---|
| 2011 | Harley-Davidson | FXS Blackline |
| 2012 | Harley-Davidson | FLS Softail Slim |
| 2012 | Harley-Davidson | FXS Blackline |
| 2013 | Harley-Davidson | FLS Softail Slim |
| 2013 | Harley-Davidson | FXS Blackline |
| 2014 | Harley-Davidson | FLS Softail Slim |
| 2015 | Harley-Davidson | FLS Softail Slim |
| 2016 | Harley-Davidson | FLS Softail Slim |
| 2016 | Harley-Davidson | FLSS Softail Slim S |
| 2017 | Harley-Davidson | FLS Softail Slim |
| 2017 | Harley-Davidson | FLSS Softail Slim S |
Fitment details provided by supplier.
Product Videos
Custom Field
Type Passenger
Base Color Black
Material Vinyl