Predator 2-Up Seat - Double Diamond - Black - FX/FL '06-'17
Features
- Features solar-reflective leather in the seating area and automotive-grade vinyl on the sides; patented process reduces surface temperature by as much as 25° for a cooler seat, higher durability and longer life over conventional leather or vinyl
- 3/16" ABS thermoformed seat base with a carpeted bottom and rubber bumpers to protect paint (unless otherwise noted)
- Fits with all Drag and most Harley-Davidson sissy bars
- Includes all mounting hardware
- Molded polyurethane foam
- Made in the USA
Specs
| Features | Fits Stock Tank |
| Rear Seat Length | 12" |
| Riding Style | Street |
| Stitching | Black Stitching |
| Base Color | Black |
| Overall Seat Length | 29-1/2" |
| Thickness | 1-3/4" |
| Driver Seat Width | 11" |
| Fill Material | Polyurethane Foam |
| Material | Leather |
| Units | Each |
| Driver Seat Length | 12-1/2" |
| Rear Seat Width | 7-1/2" |
| Model | Predator |
| Decoration | Double Diamond |
| Product Name | Seat |
| Type | 2-Up Seat |
| Year | Make | Model |
|---|---|---|
| 2006 | Harley-Davidson | FXD Dyna Super Glide |
| 2006 | Harley-Davidson | FXDB Street Bob |
| 2006 | Harley-Davidson | FXDCI Super Glide Custom |
| 2006 | Harley-Davidson | FXDI Dyna Super Glide |
| 2006 | Harley-Davidson | FXDI35 Dyna 35th Anniversary Super Glide |
| 2006 | Harley-Davidson | FXDLI Dyna Low Rider |
| 2006 | Harley-Davidson | FXDWG Dyna Wide Glide |
| 2006 | Harley-Davidson | FXDWGI Dyna Wide Glide |
| 2006 | Harley-Davidson | Low Rider FXDL |
| 2007 | Harley-Davidson | FXD Dyna Super Glide |
| 2007 | Harley-Davidson | FXDB Street Bob |
| 2007 | Harley-Davidson | FXDC Super Glide Custom |
| 2007 | Harley-Davidson | FXDL Dyna Low Rider |
| 2007 | Harley-Davidson | FXDWG Dyna Wide Glide |
| 2008 | Harley-Davidson | FXD Dyna Super Glide |
| 2008 | Harley-Davidson | FXDB Street Bob |
| 2008 | Harley-Davidson | FXDC Super Glide Custom |
| 2008 | Harley-Davidson | FXDF Fat Bob |
| 2008 | Harley-Davidson | FXDL Dyna Low Rider |
| 2008 | Harley-Davidson | FXDWG Dyna Wide Glide |
| 2009 | Harley-Davidson | FXD Dyna Super Glide |
| 2009 | Harley-Davidson | FXDB Street Bob |
| 2009 | Harley-Davidson | FXDC Super Glide Custom |
| 2009 | Harley-Davidson | FXDF Fat Bob |
| 2009 | Harley-Davidson | FXDL Dyna Low Rider |
| 2010 | Harley-Davidson | FXD Dyna Super Glide |
| 2010 | Harley-Davidson | FXDB Street Bob |
| 2010 | Harley-Davidson | FXDC Super Glide Custom |
| 2010 | Harley-Davidson | FXDF Fat Bob |
| 2010 | Harley-Davidson | FXDWG Dyna Wide Glide |
| 2011 | Harley-Davidson | FXDB Street Bob |
| 2011 | Harley-Davidson | FXDC Super Glide Custom |
| 2011 | Harley-Davidson | FXDF Fat Bob |
| 2011 | Harley-Davidson | FXDWG Dyna Wide Glide |
| 2012 | Harley-Davidson | FLD Switchback |
| 2012 | Harley-Davidson | FXDB Street Bob |
| 2012 | Harley-Davidson | FXDC Super Glide Custom |
| 2012 | Harley-Davidson | FXDF Fat Bob |
| 2012 | Harley-Davidson | FXDWG Dyna Wide Glide |
| 2013 | Harley-Davidson | FLD Switchback |
| 2013 | Harley-Davidson | FXDB Street Bob |
| 2013 | Harley-Davidson | FXDC Super Glide Custom |
| 2013 | Harley-Davidson | FXDF Fat Bob |
| 2013 | Harley-Davidson | FXDWG Dyna Wide Glide |
| 2014 | Harley-Davidson | FLD Switchback |
| 2014 | Harley-Davidson | FXDB Street Bob |
| 2014 | Harley-Davidson | FXDC Super Glide Custom |
| 2014 | Harley-Davidson | FXDF Fat Bob |
| 2014 | Harley-Davidson | FXDL Dyna Low Rider |
| 2014 | Harley-Davidson | FXDWG Dyna Wide Glide |
| 2015 | Harley-Davidson | FLD Switchback |
| 2015 | Harley-Davidson | FXDB Street Bob |
| 2015 | Harley-Davidson | FXDF Fat Bob |
| 2015 | Harley-Davidson | FXDL Dyna Low Rider |
| 2015 | Harley-Davidson | FXDWG Dyna Wide Glide |
| 2016 | Harley-Davidson | FLD Switchback |
| 2016 | Harley-Davidson | FXDB Street Bob |
| 2016 | Harley-Davidson | FXDF Fat Bob |
| 2016 | Harley-Davidson | FXDL Dyna Low Rider |
| 2016 | Harley-Davidson | FXDLS Low Rider S |
| 2016 | Harley-Davidson | FXDWG Dyna Wide Glide |
| 2017 | Harley-Davidson | FXDB Street Bob |
| 2017 | Harley-Davidson | FXDF Fat Bob |
| 2017 | Harley-Davidson | FXDL Dyna Low Rider |
| 2017 | Harley-Davidson | FXDLS Low Rider S |
| 2017 | Harley-Davidson | FXDWG Dyna Wide Glide |
Fitment details provided by supplier.
Product Videos
Custom Field
Type 2-Up Seat
Base Color Black
Material Leather