Will not fit Indian passenger peg mounts.
Features
- Serrated for exceptional grip and look
- Strong yet light weight aluminum CNC machined 2 pieces construction
- 4.21" (10.69 cm) long x 2.87" (72.9 mm) wide x 0.8" (20.32 mm) thick
- Ride position leveling screw to avoid footpeg slag related issues, common on HD footpeg mounts
- Easy installation
- Made in the USA
Specs
| Base Color | Black |
| Features | Offset Mount |
| Length | 4-1/5" |
| Riding Style | Street |
| Color/Finish | Black |
| Style | Serrated |
| Finish | Anodized |
| Model | Bear Claw |
| Width | 72.9 mm |
| Product Name | Foot Pegs |
| Units | Pair |
| Material | Aluminum |
| Height | 20.32 mm |
| Application | Driver |
Fitment
2011-2013 Harley-Davidson FXS Blackline2011-2019 Harley-Davidson XL1200C Sportster 1200 Custom
2013-2019 Harley-Davidson XL1200X Forty-Eight
2007-2012 Harley-Davidson XL1200N Sportster 1200 Nightster
2008-2009 Harley-Davidson FXCW Rocker
2017-2019 Harley-Davidson XG750A Street Rod
2018-2019 Harley-Davidson XL1200XS Forty-Eight Special
2015-2019 Harley-Davidson XG500 Street 500
2013-2017 Harley-Davidson FXSB Breakout
2015-2019 Harley-Davidson XG750 Street 750
2016-2019 Harley-Davidson XL1200CX Roadster
2014-2017 Harley-Davidson XL1200T SuperLow 1200T
2013-2016 Harley-Davidson XL1200V Seventy-Two
2016-2017 Harley-Davidson FXSE CVO Pro Street Breakout
2018-2019 Harley-Davidson XL1200NS Iron 1200
2008-2011 Harley-Davidson FXCWC Rocker C
2011-2012 Harley-Davidson Softail Standard EFI FXSTI
2010 Harley-Davidson Softail Rocker FXCW
2013-2014 Harley-Davidson FXSBSE CVO Breakout
Fitment details provided by supplier.
Product Videos
Custom Field
Width 72.9 mm
Base Color Black
Finish Anodized
Color/Finish Black
Material Aluminum