Tire - K530 Pathfinder - Rear - 18x9.5 - 8 - 2 Ply
Features
- Perfect OEM replacement tires for 4x4 ATV and utility vehicles
- Tread pattern designed for easy rolling and smooth ride
- A great all-conditions tire for utility applications
Specs
| Market Segment | ATV / UTV |
| Mounting Position | Rear |
| Ply Rating | 2 Ply |
| Product Name | Tire |
| Recommended Operating PSI | 5 |
| Standard | Not Certified for Use on Public Roads (NHS) |
| Style | General Purpose |
| Construction | - (Bias) |
| Load/Speed-Index | 30F |
| Tread Depth | 31/64" |
| Width | 9.5" |
| Directional Tread Pattern | Yes |
| Rim Diameter | 8" |
| Riding Style | ATV |
| Tire Size | 18x9.5-8 |
| Manufacturer Suggested Min Wheel Width | 7" |
| Max Bead Seating PSI | 36 |
| Tire Diameter | 18" |
| Tread Pattern/Model | K530 Pathfinder |
| Compound | Medium |
| Manufacturer Suggested Max Wheel Width | 7" |
| Type | Tubeless |
| Units | Each |
Product Videos
Custom Field
Tires: Width 9.5"
Tires: Rim Diameter 8"
Tires: Construction - (Bias)
Tires: Load/Speed-Index 30F
Tires: Mounting Position Rear
Type Tubeless