Tire - K530 Pathfinder - Rear - 22x11-10 - 2 Ply
Features
- Perfect OEM replacement tires for 4x4 ATV and utility vehicles
- Tread pattern designed for easy rolling and smooth ride
- A great all-conditions tire for utility applications
Specs
| Market Segment | ATV / UTV |
| Construction | - (Bias) |
| Mounting Position | Rear |
| Tread Depth | 31/64" |
| Compound | Medium |
| Load/Speed-Index | 42F |
| Manufacturer Suggested Min Wheel Width | 9" |
| Ply Rating | 2 Ply |
| Type | Tubeless |
| Style | Utility |
| Max Bead Seating PSI | 36 |
| Riding Style | ATV |
| Tire Diameter | 22" |
| Directional Tread Pattern | Yes |
| Manufacturer Suggested Max Wheel Width | 9" |
| Product Name | Tire |
| Recommended Operating PSI | 5 |
| Rim Diameter | 10" |
| Standard | Not Certified for Use on Public Roads (NHS) |
| Units | Each |
| Width | 11" |
| Tire Size | 22x11-10 |
| Tread Pattern/Model | K530 Pathfinder |
Product Videos
Custom Field
Tires: Width 11"
Tires: Rim Diameter 10"
Tires: Construction - (Bias)
Tires: Load/Speed-Index 42F
Tires: Mounting Position Rear
Type Tubeless