Includes:
• 4x Intake H.T Steel Retainers
• 4x Intake CrSi Valve Springs
• 4x Exhaust H.T Steel Retainers
• 4x Exhaust CrSi Valve Springs
• 4x Intake Standard White Diamond® Valves
• 4x Exhaust Standard White Diamond® Valves
• 4x Intake Standard C674 Valve Guides
• 4x Exhaust Standard C674 Valve Guides
• 1x Top End Gasket Kit
Features
- Kit includes complete top end gasket kit, full set of KPMI® standard valves, high performance titanium spring kit, complete set of valve guides, and Viton® valve stem seals
- Top end gasket kit includes base gaskets, engine case gaskets, exhaust gaskets, head gaskets and necessary o-rings and washers
- C630 valve guides are a blend of copper, nickel, and aluminum
- C674 valve guides are a softer Manganese that are easily reamed
- Black Diamondâ„¢ valves are a one pieced forged stainless steel valve that are impregranted by a special German process to improve wear properties and reduce friction
- White Diamond® valves are fully CNC machined from one-piece forging of either EV8 Stainless Steel or Inconel-751 material, and are hard chromed with a 360° anode to produce the highest possible grade of a hard chrome finish
Specs
| Spring Lift | 0.435" |
| Spring Open Pressure | 205 lb |
| Application | Exhaust |
| Material | C674 Bronze |
| Spring Seat Pressure | 80 Ib |
| Valve Seat Height | 1.360" |
| Riding Style | UTV |
| Collar Material | H.T. Steel |
| Product Name | Cylinder Head Service Kit |
| Model | White Diamond® |
| Units | Kit |
Fitment
2016-2019 Polaris RZR XP Turbo EPS2018-2019 Polaris RZR XP Turbo EPS DYNAMIX Edition
2018 Polaris RZR XP Turbo EPS Fox Edition
2020 Polaris RZR XP Turbo EPS 4x4
2019 Polaris RZR XP Turbo LE 4x4
2020-2021 Polaris RZR XP Turbo
2019 Polaris RZR XP Turbo EPS LE
Fitment details provided by supplier.
Product Videos
Custom Field
Material C674 Bronze