Complete D2 Gauge Kit - LCD - HD Touring/Trike
Features
- High quality plug-and-play meter equipped with eight-color changeable LCD display
- Designed to mount in the cutout of the top handlebar clamp for a sleek look (handlebar riser kit w/ gauge cutout or gauge relocation kit may be required depending on application)
- Features vital readings such as engine temperature, battery voltage, tire pressure, gear indicator and a complete system of indicator lights to monitor bike’s vital signs
- Plugs directly into the stock harness and works directly with CANBUS system
- Includes fuel level, and oil temp meter gauges with adapter harness
- Display range: 0-124 mph
- Effective temperature range: -4° F-185° F (-20° C-85° C)
- 12VDC battery voltage
- D2 Gauge Measures: 3-7/16” L x 1-1/16” W x 2-5/8” H
- Add-on kit measures: 2-3/4" Outside Diameter x 1-3/4" Depth
- To access settings on CVO models, must turn on the run/stop switch so that the bike will not turn off. Then make adjustments to the settings on the gauge.
Specs
| Riding Style | Street |
| Face Color | Black |
| Calibration | 0 mph - 124 mph |
| Product Name | Gauge Kit |
| Length | 3-7/16" |
| Depth | 2-5/8" |
| Housing Color | Black |
| Model | D2 |
| Type | Engine Temperature |
| Width | 1-1/16" |
| Units | Kit |
Fitment
2014-2023 Harley-Davidson FLHX Street Glide2023 Harley-Davidson FLTRT Road Glide 3
2020-2023 Harley-Davidson FLTRK Road Glide Limited
2015, 2017-2023 Harley-Davidson FLTRX Road Glide
2015-2023 Harley-Davidson FLTRXS Road Glide Special
2019-2022 Harley-Davidson FLHT Electra Glide Standard
2015-2023 Harley-Davidson FLHTK Ultra Limited
2016-2023 Harley-Davidson FLHXS Street Glide Special
2016-2019 Harley-Davidson FLHTKL Ultra Limited Low
2015-2019 Harley-Davidson FLHTCU Electra Glide Ultra Classic
2015-2016 Harley-Davidson FLHTCUL Electra Glide Ultra Classic Low
2014 Harley-Davidson FLHTK Electra Glide Ultra Limited
2022-2023 Harley-Davidson FLHXST Street Glide ST
2022-2023 Harley-Davidson FLTRXST Road Glide ST
2021 Harley-Davidson FLH Electra Glide Revival
2016 Harley-Davidson FLTR Road Glide
2023 Harley-Davidson FLHTCUTG Tri Glide Ultra
2017-2019 Harley-Davidson FLTRU Road Glide Ultra
Fitment details provided by supplier.
Product Videos
Custom Field
Width 1-1/16"
Type Engine Temperature