Tire - M940 - Rear - 18x9-8 - 2 Ply
Features
- Competition-inspired tread pattern provides superior traction and control
- Durable compound designed to increase tire life
- Specially designed for Eton ATVs.
Specs
| Market Segment | ATV / UTV |
| Tread Depth | 13/32" |
| Construction | - (Bias) |
| Mounting Position | Rear |
| Ply Rating | 2 Ply |
| Tread Pattern/Model | M940 |
| Max Bead Seating PSI | 36 |
| Product Name | Tire |
| Standard | Not Certified for Use on Public Roads (NHS) |
| Style | Competition |
| Tire Size | 18x9-8 |
| Type | Tubeless |
| Manufacturer Suggested Max Wheel Width | 7.5" |
| Tire Diameter | 18" |
| Units | Each |
| Directional Tread Pattern | Yes |
| Manufacturer Suggested Min Wheel Width | 5" |
| Width | 9" |
| Recommended Operating PSI | 4 |
| Riding Style | ATV |
| Rim Diameter | 8" |
Product Videos
Custom Field
Tires: Width 9"
Tires: Rim Diameter 8"
Tires: Construction - (Bias)
Tires: Mounting Position Rear
Type Tubeless