Tire - M954 - Rear - 19x8-8 - 2 Ply
Features
- Made to match the horsepower, weight and handling of the ATV for which it was designed
Specs
| Market Segment | ATV / UTV |
| Tire Diameter | 19" |
| Manufacturer Suggested Min Wheel Width | 4.5" |
| Recommended Operating PSI | 4 |
| Style | General Purpose |
| Riding Style | ATV |
| Tire Size | 19x8-8 |
| Width | 8" |
| Manufacturer Suggested Max Wheel Width | 6.5" |
| Tread Pattern/Model | M954 |
| Max Bead Seating PSI | 36 |
| Rim Diameter | 8" |
| Tread Depth | 14/32" |
| Type | Tubeless |
| Construction | - (Bias) |
| Directional Tread Pattern | No |
| Mounting Position | Rear |
| Ply Rating | 2 Ply |
| Product Name | Tire |
| Standard | Not Certified for Use on Public Roads (NHS) |
| Units | Each |
Product Videos
Custom Field
Tires: Width 8"
Tires: Rim Diameter 8"
Tires: Construction - (Bias)
Tires: Mounting Position Rear
Type Tubeless