Wide Touring Seat - Fury
Features
- Feature a precisely molded proprietary foam that contours to the shapes and angles needed for optimal cruising comfort
- Constructed of marine-grade fiberglass for a secure install and long-term durability
- Provide quality comfort and design
- Made in the U.S.A.
Specs
| Riding Style | Street |
| Base Color | Black |
| Fill Material | Foam |
| Cover Material | Vinyl |
| Driver Seat Length | 16" |
| Driver Seat Width | 15-1/2" |
| Features | without Backrest |
| Decoration | Plain |
| Product Name | Seat |
| Units | Each |
| Overall Seat Length | 20" |
| Type | Solo Seat |
Fitment
2010-2020 Honda VT13CX Fury2009 Honda VT1300CX Fury
Fitment details provided by supplier.
Product Videos
Custom Field
Type Solo Seat
Base Color Black