Mini Monkey Handlebar - 8" - Chrome
Features
- Lends all the chopper styling and attitude of the original Monkey Bars to the "Next Gen" version of Road Glide models
- Adjusted grip ends work with the new multi-function switch housings, and narrowed bars match the new width of the open clamp area
- Designed by a rider for riders
Specs
| Center Width | 6-3/4" |
| Style | Sharknose |
| Controls Diameter | 1" |
| Features | Notched for Throttle-By-Wire |
| Clamping Diameter | 1-1/4" |
| Material | Steel |
| Type/Bend | Narrow |
| Clamping Width | 4-1/2" |
| Height | 8" |
| Riding Style | Street |
| Units | Each |
| Base Color | Silver |
| Product Name | Handlebar |
| Width | 31" |
| Finish | Chrome |
| Color/Finish | Chrome |
| Handlebar Diameter | 1-1/4" |
| End Rise | 8" |
| Pullback/Sweep | 6" |
Product Videos
Custom Field
Width 31"
Base Color Silver
Finish Chrome
Color/Finish Chrome
Material Steel