Wheel - Alpha - Front/Rear - Gun Metal/with Gloss Red Ring - 15x10 - 5/4.5 - 3+4 (+25 mm)
Features
- Constructed out of heavy-duty A356 aluminum with a forged 6061 beadlock ring with grade 8 zinc beadlock hardware included
- Aggressive 12 scalloped spoke design with its contrasting beadlock ring gives it a true rally inspired race look
- Black-Out snap-in Raceline cap with contrasting red Pro Spec beadlock logos
- Engineered to be one of the strongest wheels available
Specs
| Riding Style | UTV |
| Size | 15x10 |
| Material | Aluminum |
| Color/Finish | Gun Metal Gray |
| Base Color | Gray |
| Finish | Gloss |
| Mounting Position | Front/Rear |
| Load Capacity | 748 kg (1650 lb) |
| Units | Each |
| Model | Alpha |
| Wheel Offset | 3+4 (+25 mm) |
| Beadlock Bolt Torque Spec | 12-14 lb/ft |
| Product Name | Wheel |
| Rim Width | 10" |
| Type | Beadlock |
| Bolt Hole Pattern | 5/4.5 |
| Rim Diameter | 15" |
Product Videos
Custom Field
Rim Diameter 15"
Mounting Position Front/Rear
Rim Width 10"
Type Beadlock
Base Color Gray
Finish Gloss
Color/Finish Gun Metal Gray
Material Aluminum