Camshaft - HPT496 - Chain Drive - M8
Features
- Designed as a bolt in cam
- Designed to improve engine power and torque
- HPT cams feature wider lobes and altered valve timing comparted to stock
- Compatible with stock valve springs when used with the OEM rocker arms
- Excellent gains in overall performance, works on motors up to 11.0:1 compression
- Not for VVT motors.
Specs
| Grind | 496 Series |
| Intake Close | 40° |
| Riding Style | Street |
| Application | Exhaust |
| Exhaust Lift at TDC | 0.097" |
| Intake Open | 7° |
| Exhaust Duration | 243° |
| Exhaust Open | 48° |
| Exhaust Close | 15° |
| Intake Lift at TDC | 0.072" |
| Intake Lift | 0.485" |
| Type | Chain |
| Units | Each |
| Exhaust Lift | 0.485" |
| Intake Duration | 227° |
| Product Name | Camshaft |
Fitment
2021-2022 Harley-Davidson FLHTCUTGSE CVO Tri Glide2019, 2021 Harley-Davidson FLHTKSE CVO Limited
2025 Harley-Davidson Road Glide Custom FLTRX
2024-2025 Harley-Davidson Road Glide Police FLTRXP
2025 Harley-Davidson FLHXU Street Glide Ultra
2025 Harley-Davidson Softail Low Rider ST FXLRST
2018-2020, 2022-2025 Harley-Davidson Road King Police FLHP
2018-2019, 2022-2024 Harley-Davidson Electra Glide Police FLHTPI
2022, 2024-2025 Harley-Davidson FLHRXS Road King Special
2017, 2025 Harley-Davidson FLHTCUTG Tri Glide Ultra
2023, 2025 Harley-Davidson FLTRT Road Glide 3
2024-2025 Harley-Davidson FXBR Breakout 117
2024-2025 Harley-Davidson FXLRS Low Rider S 117
2024-2025 Harley-Davidson FXLRST Low Rider ST 117
2025 Harley-Davidson Softail Street Bob FXBB
2025 Harley-Davidson Road Glide 3 FLTRT
2024 Harley-Davidson FLHCS Heritage Classic 114
2024 Harley-Davidson FXST Softail Standard 107
2018, 2020, 2023-2024 Harley-Davidson FLHX Street Glide
2021-2024 Harley-Davidson FLRT Freewheeler
2017, 2022 Harley-Davidson FLHR Road King
2022 Harley-Davidson FLHTCUTG Tri Glide Ultra G.I.
2022 Harley-Davidson FLTRK Road Glide Limited
2022 Harley-Davidson FLTRX Road Glide
2019, 2022 Harley-Davidson FLTRXS Road Glide Special
2019, 2021 Harley-Davidson FLHC Heritage Classic 107
2018, 2020, 2024 Harley-Davidson FLFBS Fat Boy 114
2019-2020 Harley-Davidson FLHT Electra Glide Standard
2020, 2024 Harley-Davidson FLHTK Ultra Limited
2018, 2020 Harley-Davidson FLHXS Street Glide Special
2020 Harley-Davidson FXLRS Low Rider S 114
2017-2019 Harley-Davidson FLHTKL Ultra Limited Low
2019 Harley-Davidson FXDRS FXDR 114
2018 Harley-Davidson FLSL Softail Slim 107
2022 Harley-Davidson FLTRKSE CVO Road Glide Limited
2025 Harley-Davidson Freewheeler FLRT
2025 Harley-Davidson Tri Glide Ultra Classic FLHTCUTG
2025 Harley-Davidson Street Glide EFI FLHX
2024 Harley-Davidson FLI Hydra-Glide Revival
Fitment details provided by supplier.
Product Videos
Custom Field
Type Chain