475 is a 100 horsepower cam.
Kit Includes:
• Cam Chain Tensioner
• 475C Camshaft Kit
• Quickee Pushrod Kit with Chrome Covers
• Tappet Cuffs Lifter Guide
• Oil Pump with Cam Plate
• Hydraulic Tappet Set
Features
- Oil pump and cam plate are precision-machined from billet aluminum with a blue anodized finish
- Passage plugs are removable for servicing
- Independent scavenge sections for the flywheel cavity and cam chest
- Debris screens in both scavenge pickups
- Increased oil flow capacity on both the feed and the scavenge sides
- Adjustable pressure relief valve is adjustable with the unit installed in the engine
- S&S premium tappets
- Billet aluminum tappet cuffs have a hard-anodized black coating and are stronger than stock to eliminate distortion and improves tappet stability in high-lift situations
- Made in the USA
- Includes cam chain tensioner.
- Will fit M8 with VVT.
Specs
| Intake Close | 27.2° Front, 31.2° Rear |
| Application | Water Cooled |
| Features | Black Pushrod Tubes |
| Intake Lift | 0.475" |
| Intake Open | 6.2° Front, 2.2° Rear |
| Type | Chain Drive |
| Exhaust Close | 28.5° Front, 20.2° Rear |
| Exhaust Open | 55.5° Front, 52.2° Rear |
| Intake Lobe Centerline | 100.5° Front, 104.5° Rear |
| Riding Style | Street |
| Exhaust Lift at TDC | 0.208" Front, 0.170" Rear |
| Intake Duration | 213.5° Front, 213.5° Rear |
| Units | Kit |
| Intake Lift at TDC | 0.107" Front, 0.093" Rear |
| Exhaust Duration | 263.9° Front, 252.5° Rear |
| Exhaust Lift | 0.475" |
| Exhaust Lobe Centerline | 103.5° Front, 106.0° Rear |
| Grind | 475C |
| Product Name | Camchest Kit |
Fitment
2020-2022 Harley-Davidson FLHTCUTGSE CVO Tri Glide2017-2021 Harley-Davidson FLHTKSE CVO Limited
2024-2026 Harley-Davidson FLTRXSTSE CVO Road Glide ST
2017-2025 Harley-Davidson FLHTCUTG Tri Glide Ultra
2026 Harley-Davidson CVO Street Glide FLHXSE
2022 Harley-Davidson FLHTCUTG Tri Glide Ultra G.I.
2017-2024 Harley-Davidson FLHTK Ultra Limited
2017-2019 Harley-Davidson FLHTKL Ultra Limited Low
2023-2025 Harley-Davidson FLTRXSE CVO Road Glide
2025 Harley-Davidson Tri Glide Ultra Classic FLHTCUTG
2025 Harley-Davidson FLTRXRRSE CVO Road Glide RR
2026 Harley-Davidson CVO Street Glide Limited FLHXLSE
2023 Harley-Davidson FLTRKSE CVO Road Glide Limited
2026 Harley-Davidson CVO Street Glide ST FLHXSTSE
2023-2024 Harley-Davidson FLTRK Road Glide Limited
2017-2019 Harley-Davidson FLTRU Road Glide Ultra
Fitment details provided by supplier.
Product Videos
Custom Field
Type Chain Drive