Not recommended for FL Trike.
Features
- 4.250" bore
- Updated profile with stock bolt pattern 4.840"
- Made in the USA
- Works with stock crankcases.
Specs
| Bore Size | 4.25" |
| Riding Style | Street |
| Stroke Length | 4.375" |
| Color/Finish | Wrinkle Black |
| Product Name | Cylinder Kit |
| Units | Kit |
| Compression Ratio | 11.0:1 |
| Displacement | 124" |
| Style | Bolt-On |
| Model | Big Bore |
Fitment
2020-2024 Harley-Davidson FXST Softail Standard 1072018-2021 Harley-Davidson FLHC Heritage Classic 107
2018-2021 Harley-Davidson FLSL Softail Slim 107
2018-2024 Harley-Davidson FLSB Sport Glide 107
2018-2020 Harley-Davidson FLDE Deluxe 107
2018-2020 Harley-Davidson FXBB Street Bob 107
2018-2019 Harley-Davidson FXBR Breakout 107
2018-2019 Harley-Davidson FLFB Fat Boy 107
2018-2020 Harley-Davidson FXLR Low Rider 107
2018-2019 Harley-Davidson FXFB Fat Bob 107
Fitment details provided by supplier.
Product Videos
Custom Field
Color/Finish Wrinkle Black