129" Cylinder Kit - 4.375" Stroke - Wrinkle Black w/Highlighted Fins - M8
Features
- Original engine serial numbers are retained
- MLS (Multi-Layered Steel) head gaskets
- Retains stock engine height
- Stock bolt pattern
- Works with stock crankcase.
- Not compatible with VVT models.
Specs
| Stroke Length | 4.375" |
| Color/Finish | Wrinkle Black |
| Product Name | Cylinder Kit |
| Type | Big Bore |
| Riding Style | Street |
| Displacement | 129" |
| Bore Size | 4.320" |
| Compression Ratio | 11.0:1 |
| Units | Kit |
Fitment
2018-2019, 2022-2023 Harley-Davidson Electra Glide Police FLHTPI2017-2018, 2020-2023 Harley-Davidson FLHX Street Glide
2017, 2021-2023 Harley-Davidson FLRT Freewheeler
2017, 2019-2020, 2022 Harley-Davidson FLHR Road King
2019-2022 Harley-Davidson FLHRXS Road King Special
2022 Harley-Davidson FLTRK Road Glide Limited
2018, 2020, 2022 Harley-Davidson FLTRX Road Glide
2017, 2019-2020, 2022-2023 Harley-Davidson FLTRXS Road Glide Special
2018-2019, 2021 Harley-Davidson FLHC Heritage Classic 107
2019-2022 Harley-Davidson FLHT Electra Glide Standard
2017-2018, 2020-2021 Harley-Davidson FLHTK Ultra Limited
2018, 2020, 2023 Harley-Davidson FLHXS Street Glide Special
2020-2021 Harley-Davidson FXLRS Low Rider S 114
2017-2019 Harley-Davidson FLHTKL Ultra Limited Low
2018-2019 Harley-Davidson FLSL Softail Slim 107
2017-2020 Harley-Davidson FLHTCUTG Tri Glide Ultra
2023 Harley-Davidson FLHXST Street Glide ST
2023 Harley-Davidson FLTRXST Road Glide ST
2022-2023 Harley-Davidson FXLRS Low Rider S 117
2023 Harley-Davidson FXLRST Low Rider ST 117
2020-2021, 2023 Harley-Davidson FXST Softail Standard 107
2021 Harley-Davidson FLH Electra Glide Revival
2021 Harley-Davidson FLSB Sport Glide 107
2018-2020 Harley-Davidson FLDE Deluxe 107
2019-2020 Harley-Davidson FXBB Street Bob 107
2018-2019 Harley-Davidson FLHTCU Electra Glide Ultra Classic
2019 Harley-Davidson FXBR Breakout 107
2018 Harley-Davidson FLFB Fat Boy 107
Fitment details provided by supplier.
Product Videos
Custom Field
Type Big Bore
Color/Finish Wrinkle Black