For 49 mm conventional forks (Mid Glide).
Adapter is required for mounting to Low Rider S/ST with inverted forks.
Features
- Aerospace grade, 3K and 12K twill pre-preg carbon fiber. Vacuum bagged and cured in an autoclave for ultimate strength and beauty
- Direct replacement parts that install using stock hardware. No modifications are needed
- Instructions included
- Made in the USA
Specs
| Product Name | Fender |
| Mounting Position | Front |
| Material | Carbon Fiber |
| For Wheel Size | 21" |
| Finish | Gloss |
| Color/Finish | Gloss |
| Fender Width | 4" |
| Units | Each |
| Height | 6" |
| Riding Style | Street |
Fitment
2006 Harley-Davidson FXDI35 Dyna 35th Anniversary Super Glide2022, 2025 Harley-Davidson Softail Street Bob FXBB
2006-2017 Harley-Davidson FXDB Street Bob
2006-2010 Harley-Davidson FXD Dyna Super Glide
2020-2024 Harley-Davidson FXST Softail Standard 107
2007-2014 Harley-Davidson FXDC Super Glide Custom
2025 Harley-Davidson FXBB Street Bob 117
2018-2020 Harley-Davidson FXBB Street Bob 107
2006 Harley-Davidson FXDI Dyna Super Glide
2008 Harley-Davidson FXDSE2 Screamin Eagle Dyna
2007 Harley-Davidson FXDSE Screamin Eagle Dyna
2006 Harley-Davidson FXDBI Street Bob
2006 Harley-Davidson FXDCI Super Glide Custom
Fitment details provided by supplier.
Product Videos
Custom Field
Mounting Position Front
Finish Gloss
Color/Finish Gloss
Material Carbon Fiber