Carbon Fiber Rear Fender - Gloss - Touring '09-'25
Features
- Direct replacement fenders
- Aerospace grade, 3K and 12K twill pre-preg carbon fiber construction
- Vacuum bagged and cured in an autoclave for ultimate strength
- Pre-drilled for mounting
- Pre-drilled to accept fender seat nut insert
- Installs using OEM hardware
- Made in the USA
- No mounting holes for license plate or taillights. Must use aftermarket lights.
- Rear fascia can be used, but installer must drill holes.
Specs
| Color/Finish | Gloss |
| Fender Width | 11" |
| Finish | Gloss |
| Mounting Position | Rear |
| Units | Each |
| Riding Style | Street |
| Height | 9-1/2" |
| Product Name | Fender |
| For Wheel Size | 31" |
| Material | Carbon Fiber |
Fitment
2010, 2015-2019, 2021-2025 Harley-Davidson FLHXSE CVO Street Glide2009 Harley-Davidson FLHTCUSE4 CVO Ultra Classic Electra Glide
2019-2022, 2024-2025 Harley-Davidson FLHRXS Road King Special
2013 Harley-Davidson FLHTCUSE8 CVO Ultra Classic Electra Glide
2012 Harley-Davidson FLHXSE3 CVO Street Glide
2014 Harley-Davidson FLHRSE6 CVO Road King
2025 Harley-Davidson FLHXU Street Glide Ultra
2014 Harley-Davidson CVO Road King FLHRSE
2010, 2012-2018, 2020-2025 Harley-Davidson FLHX Street Glide
2009, 2012, 2014-2017, 2019-2020, 2022 Harley-Davidson FLHR Road King
2016, 2018, 2020, 2023 Harley-Davidson FLHXS Street Glide Special
2009, 2012, 2015, 2018-2019 Harley-Davidson FLHTCU Electra Glide Ultra Classic
2015-2016 Harley-Davidson FLHTCUL Electra Glide Ultra Classic Low
2009-2011, 2013 Harley-Davidson FLHTC Electra Glide Classic
2014 Harley-Davidson Electra Glide Ultra Classic Low FLHTCUL
2009-2011, 2013 Harley-Davidson Road King Classic FLHRC
2011 Harley-Davidson FLHTCUSE6 CVO Ultra Classic Electra Glide
2011 Harley-Davidson FLHXSE2 CVO Street Glide
2010 Harley-Davidson FLHTCUSE5 CVO Ultra Classic Electra Glide
2012 Harley-Davidson FLHTCUSE7 CVO Ultra Classic Electra Glide
2025 Harley-Davidson Street Glide EFI FLHX
2023 Harley-Davidson FLHXST Street Glide ST
2010, 2013 Harley-Davidson FLHRC Road King Classic
2013 Harley-Davidson FLHRSE5 CVO Road King
Fitment details provided by supplier.
Product Videos
Custom Field
Mounting Position Rear
Finish Gloss
Color/Finish Gloss
Material Carbon Fiber