Roadsofa™ Seat - Carbon Fiber - with Backrest
Features
- Our tall lumbar support and wide driver saddle supports the back and legs for superior comfort, while the streamlined nose improves the rider's reach to the ground
- GelCore™ in front and rear reduces tailbone pressure and increases circulation and comfort for both driver and passenger
- Contrasting carbon fiber weave and Saddlehyde™
- Designed and made in the USA
- Lumbar 5"
Specs
| Rear Seat Length | 14-1/2" |
| Riding Style | Street |
| Cover Material | Saddlehyde™ |
| Fill Material | GelCore™ |
| Decoration | Carbon Fiber Weave |
| Driver Seat Width | 14-1/2" |
| Product Name | Seat |
| Units | Each |
| Model | Roadsofa™ |
| Rear Seat Width | 13" |
| Type | One-Piece |
| Driver Seat Length | 15" |
| Overall Seat Length | 30-1/2" |
| Base Color | Black |
| Features | Includes Backrest |
| Year | Make | Model |
|---|---|---|
| 1997 | Harley-Davidson | FLHR Road King |
| 1997 | Harley-Davidson | FLHRI Road King |
| 1998 | Harley-Davidson | FLHR Road King |
| 1998 | Harley-Davidson | FLHRCI Road King Classic |
| 1998 | Harley-Davidson | Road King EFI FLHR |
| 1999 | Harley-Davidson | FLHR Road King |
| 1999 | Harley-Davidson | FLHRCI Road King Classic |
| 1999 | Harley-Davidson | Road King EFI FLHR |
| 2000 | Harley-Davidson | FLHR Road King |
| 2000 | Harley-Davidson | FLHRCI Road King Classic |
| 2000 | Harley-Davidson | FLHRI Road King |
| 2001 | Harley-Davidson | FLHR Road King |
| 2001 | Harley-Davidson | FLHRCI Road King Classic |
| 2001 | Harley-Davidson | FLHRI Road King |
| 2002 | Harley-Davidson | FLHR Road King |
| 2002 | Harley-Davidson | FLHRCI Road King Classic |
| 2003 | Harley-Davidson | FLHR Road King |
| 2003 | Harley-Davidson | FLHRCI Road King Classic |
| 2004 | Harley-Davidson | FLHR Road King |
| 2004 | Harley-Davidson | FLHRCI Road King Classic |
| 2005 | Harley-Davidson | FLHR Road King |
| 2005 | Harley-Davidson | FLHRCI Road King Classic |
| 2006 | Harley-Davidson | FLHR Road King |
| 2006 | Harley-Davidson | FLHRCI Road King Classic |
| 2006 | Harley-Davidson | FLHX Street Glide |
| 2006 | Harley-Davidson | FLHXI Street Glide |
| 2007 | Harley-Davidson | FLHR Road King |
| 2007 | Harley-Davidson | FLHX Street Glide |
Fitment details provided by supplier.
Product Videos
Custom Field
Type One-Piece
Base Color Black