5" (12.7 cm) lumbar support.
Features
- Tall lumbar support and wide driver saddle support the back and legs for superior comfort, while the streamlined nose improves the rider's reach to the ground
- GelCore™ in front and rear reduces tailbone pressure and increases circulation and comfort for both driver and passenger
- Two-level heat adjustment that connects easily to bike's electrical system
- Constructed from contrasting carbon-fiber weave and SaddleHyde™
- Independently controlled heating elements for rider and passenger
- Styling and function are unaffected by switches or wiring
- Brightly colored LEDs indicate level of heat
- Made in the U.S.A.
Specs
| Base Color | Black |
| Cover Material | Carbon Fiber |
| Driver Seat Length | 15" |
| Features | without Backrest |
| Rear Seat Width | 13" |
| Product Name | Seat |
| Riding Style | Street |
| Units | Each |
| Rear Seat Length | 14-1/2" |
| Decoration | Carbon Fiber Weave |
| Driver Seat Width | 14-1/2" |
| Fill Material | GelCore™ |
| Model | Roadsofa™ |
| Overall Seat Length | 30-1/2" |
| Type | One-Piece |
| Year | Make | Model |
|---|---|---|
| 1997 | Harley-Davidson | FLHR Road King |
| 1997 | Harley-Davidson | FLHRI Road King |
| 1998 | Harley-Davidson | FLHR Road King |
| 1998 | Harley-Davidson | FLHRCI Road King Classic |
| 1998 | Harley-Davidson | Road King EFI FLHR |
| 1999 | Harley-Davidson | FLHR Road King |
| 1999 | Harley-Davidson | FLHRCI Road King Classic |
| 1999 | Harley-Davidson | Road King EFI FLHR |
| 2000 | Harley-Davidson | FLHR Road King |
| 2000 | Harley-Davidson | FLHRCI Road King Classic |
| 2000 | Harley-Davidson | FLHRI Road King |
| 2001 | Harley-Davidson | FLHR Road King |
| 2001 | Harley-Davidson | FLHRCI Road King Classic |
| 2001 | Harley-Davidson | FLHRI Road King |
| 2002 | Harley-Davidson | FLHR Road King |
| 2002 | Harley-Davidson | FLHRCI Road King Classic |
| 2003 | Harley-Davidson | FLHR Road King |
| 2003 | Harley-Davidson | FLHRCI Road King Classic |
| 2004 | Harley-Davidson | FLHR Road King |
| 2004 | Harley-Davidson | FLHRCI Road King Classic |
| 2005 | Harley-Davidson | FLHR Road King |
| 2005 | Harley-Davidson | FLHRCI Road King Classic |
| 2006 | Harley-Davidson | FLHR Road King |
| 2006 | Harley-Davidson | FLHRCI Road King Classic |
| 2006 | Harley-Davidson | FLHX Street Glide |
| 2006 | Harley-Davidson | FLHXI Street Glide |
| 2007 | Harley-Davidson | FLHR Road King |
| 2007 | Harley-Davidson | FLHX Street Glide |
Fitment details provided by supplier.
Product Videos
Custom Field
Type One-Piece
Base Color Black