Does not include vent tube.
Features
- The most powerful lead-acid battery of its size
- Shipped dry
Specs
| Vent Location | Left |
| Width | 5-3/16" |
| Battery Chemistry | Lead Acid |
| Length | 6-5/8" |
| Riding Style | Watercraft |
| Positive Terminal Location | Left |
| Height | 7-9/16" |
| Product Name | Battery |
| Weight | 14.5 lb |
| Acid | Shipped Dry |
| Battery Capacity | 20 Ah |
| Battery Maximum Charge Rate | 3 A |
| CCA/Ampere | 300 A |
| Negative Terminal Location | Right |
| Units | Each |
| Type | Conventional |
| Volts | 12 V |
Product Videos
Custom Field
Width 5-3/16"
Type Conventional