EXFIL-80 Motorcycle Bag - Gen 2 - Black
Features
- The 2.0 version of this robust rucksack is custom engineered to hold everything you need for multi-day or overnight motorcycle adventure
- New features include a more rugged built-in tool pouch, larger padded backrest, larger straps and buckles, improved rip-stop pockets and the magic pass-thru that lets you unzip and fold down the internal backrest to get inside the bag without unbuckling it from your motorcycle
- UV-treated 1680 ballistic polyester
- PVC treatment on exterior panels for added weather resistance
- Roll-top with larger 1.5" reinforced nylon quick-release buckles keeps contents sealed tight
- Nylon hi-vis orange lining in main and secondary compartments helps you see your gear
- Fixed, collapsible, internal "laundry bag" divider
- Three removable, 1.5" mounting straps with reflective stitching
- Padded PVC-coated backrest padded for comfort
- Hook-and-loop-material-mounted, removable tool pouch
- Tool compartment holds nine deep sockets and seven combination wrenches and also includes mesh pocket and flat document pocket (tools not included)
- Waterproof sleeve in zippered compartment at base of bag
- Five rows of "LASER MOLLE" webbing for mounting and secondary gear attachment on each side
- Rugged SBS synthetic zippers with knotted and silenced nylon cord pulls
- Removable padded nylon shoulder strap is adjustable, fastens quickly for portage
- D-loops on bottom of each side and additional tie down points for security
- Holds up to eighty 12 oz. cans (not included)
- Stuffed, closed dimensions: 20.0" tall x 14.0” wide x 12.0” deep
Specs
| Closure | Hook and Loop |
| Product Name | Sissy Bar Bag |
| Height | 20" |
| Material | Nylon |
| Width | 14" |
| Features | Shoulder Strap |
| Model | Exfil-80 |
| Units | Each |
| Riding Style | Street |
| Volume | 50 liter |
| Base Color | Black |
| Depth | 12" |
Product Videos
Custom Field
Width 14"
Base Color Black
Material Nylon