7' Tie-Down - Black - Heavy Duty
Features
- 1” nylon web strap, 84” long heavy-duty; rated at more than 1,200 lb. straight pull strength
- Feature a cam action buckle with maximum holding power
- Vinyl-coated 3/8” heavy-duty hooks
- Easy operation with large hand loop for pulling tight
- 400-lb. working load limit
Specs
| Duty | Heavy Duty |
| Material | Nylon |
| Riding Style | Street |
| Type | Tie-Down |
| Color/Finish | Black |
| Load Capacity | 400 lb |
| Tensile Strength | 1200 lb |
| Units | Pair |
| End Type | Vinyl Coated Hook |
| Features | Adjustable |
| Length | 84" |
| Product Name | Strap |
| Width | 1" |
Product Videos
Custom Field
Width 1"
Type Tie-Down
Color/Finish Black
Material Nylon