Cam Buckle Tie-Down - 1" x 5-1/2' - Black
Features
- Built-in assist
- 3/8" hooks
- Easy operation with maximum holding power
Specs
| Color/Finish | Black |
| Load Capacity | 400 lb |
| Riding Style | Watercraft |
| End Type | Vinyl Coated Metal Hooks |
| Tightening Method | Cam Buckle |
| Units | Pair |
| Length | 66" |
| Tensile Strength | 1200 lb |
| Duty | Heavy Duty |
| Width | 1" |
| Features | Adjustable |
| Product Name | Strap |
| Material | Nylon |
| Type | Tie-Down |
Product Videos
Custom Field
Width 1"
Type Tie-Down
Color/Finish Black
Material Nylon