Tie-Down Extensions - 1-1/2" x 1-1/2' - Black
Features
- 1-1/2" wide, 18" long looped nylon straps
- Use to extend tie-down reach or for added protection of handlebars, seat rails, etc.
- 3,000-lb. assembly strength
Specs
| Riding Style | Watercraft |
| Features | Adjustable |
| Length | 18" |
| Type | Tie-Down Strap |
| Color/Finish | Black |
| Load Capacity | 3000 lb |
| Units | Pair |
| Material | Nylon |
| End Type | Loop |
| Product Name | Extension |
| Width | 1-1/2" |
Product Videos
Custom Field
Width 1-1/2"
Type Tie-Down Strap
Color/Finish Black
Material Nylon