Cam Ratchet Tie-Downs - 1-1/2" x 6-1/2' - Black
Features
- Great for single-person loading
- Quick-adjusting with ratchet and easy release with cam buckles
- 6,000-lb. test strength; 400-lb. working load per strap
- Integrated Soft-Tye with plush cover
- Made in the U.S.A.
Specs
| Units | Pair |
| Features | Adjustable |
| Material | Nylon |
| Riding Style | Street |
| End Type | Latch Hook |
| Length | 78" |
| Style | Ratchet |
| Tightening Method | Ratchet |
| Model | Soft-Tye |
| Tensile Strength | 6000 lb |
| Type | Tie-Down |
| Width | 1-1/2" |
| Color/Finish | Black |
| Load Capacity | 400 lb |
| Product Name | Strap |
Product Videos
Custom Field
Width 1-1/2"
Type Tie-Down
Color/Finish Black
Material Nylon