Ratchet Tie-Down 1" x 6' - Black
Features
- Intended for middle-weight snowmobiles, bikes, ATVs, PWCs, and shop equipment
- Industrial-grade PowerTye ratchet
- 4500-lb test nylon webbing
- 3/8" heavy-duty vinyl-coated hooks
- Double security stitching
- Made in the U.S.A.
Specs
| Product Name | Strap |
| Width | 1" |
| End Type | Vinyl Coated Metal Hooks |
| Riding Style | Watercraft |
| Style | Ratchet |
| Color/Finish | Black |
| Units | Each |
| Tensile Strength | 4500 lb |
| Features | Adjustable |
| Length | 72" |
| Material | Nylon |
| Type | Tie-Down |
| Load Capacity | 700 lb |
| Tightening Method | Ratchet |
Product Videos
Custom Field
Width 1"
Type Tie-Down
Color/Finish Black
Material Nylon