Ratchet Tie-Downs - 1" x 6' - Red
Features
- Intended for middle-weight bikes, snowmobiles, ATVs, PWC and shop equipment
- Industrial-grade PowerTye ratchet
- 3/8" heavy-duty vinyl-coated hooks
- Double security stitching
- Made in the U.S.A.
Specs
| Riding Style | Watercraft |
| Style | Ratchet |
| Units | Pair |
| Material | Nylon |
| End Type | Vinyl Coated Metal Hooks |
| Load Capacity | 700 lb |
| Type | Tie-Down |
| Color/Finish | Red |
| Tightening Method | Ratchet |
| Product Name | Strap |
| Width | 1" |
| Features | Adjustable |
| Length | 72" |
| Tensile Strength | 4500 lb |
Product Videos
Custom Field
Width 1"
Type Tie-Down
Color/Finish Red
Material Nylon