Big Daddy Tie-Downs - 2" - 2 Snap-hook Ends - Sewn-in Soft-Tye - Black
Features
- 2" width with ratchet
- Made in the USA
Specs
| Units | Pair |
| Features | Adjustable |
| Riding Style | Watercraft |
| Tightening Method | Ratchet |
| Duty | Heavy Duty |
| Type | Tie-Down |
| Width | 2" |
| Color/Finish | Black |
| Load Capacity | 1500 lb |
| Product Name | Strap |
| Tensile Strength | 7400 lb |
| Length | 84" |
| Material | Zinc |
| End Type | Snap Hook |
| Model | Big Daddy |
Product Videos
Custom Field
Width 2"
Type Tie-Down
Color/Finish Black
Material Zinc