Ratchet Tie-Down - 1"x12' - Single
Features
- Heavy-duty vinyl-coated secure latch hooks
- Industrial-grade PowerTye ratchet
- Double security stitching
- Made in the U.S.A.
Specs
| Riding Style | UTV |
| Length | 12' |
| Material | Nylon |
| Units | Each |
| Features | Adjustable |
| Tensile Strength | 4500 lb |
| Duty | Heavy Duty |
| Product Name | Strap |
| Width | 1" |
| Style | Ratchet |
| Color/Finish | Black |
| Tightening Method | Ratchet |
| End Type | Vinyl Coated Metal Hooks |
| Load Capacity | 700 lb |
| Type | Tie-Down |
Product Videos
Custom Field
Width 1"
Type Tie-Down
Color/Finish Black
Material Nylon