465 Series Shocks - 12.2" - Black - Standard
Features
- High-pressure gas monotube design for the ultimate performance
- Five-position rebound adjustment to tailor the suspension for changing conditions and riding styles
- Threaded shock body with a wide range of adjustment to fine-tune preload and sag
- Hard anodized aluminum body and components for excellent durability and corrosion resistance
- 46 mm bore and deflective disc piston provides precise damping
- 16 mm hard chrome shaft rides on custom viton seals for low friction and leak-free reliability
- Each shock is custom tuned (damping and spring rate) for each fitment
- Made in the USA
- Before purchasing or attempting to install shocks that are different than the OEM length, confirm that your wheel travel can be altered without causing clearance issues such as swingarm/axle to exhaust contact as well as chain/belt guard or tire contact.
- Heavy Duty Applications are recommended for bikes operating at or near the manufacturer’s maximum load rating over 50% of the time.
Specs
| Bore Size | 1.81" |
| Color/Finish | Black |
| Product Name | Shock Absorber |
| Duty | Standard |
| Height Adjustment | Lowers 2.00" |
| Riding Style | Street |
| Spring Type | Single Progressive Rate |
| Units | Each |
| Damping Method | Gas Charged |
| Material | Aluminum |
| Mounting Position | Rear |
| Reservoir Location | Internal |
| Type | Coilover Monotube |
| Adjustment Type | Threaded Preload Adjustable |
| Extended Length | 12.20" |
| Model | 465 Series |
Product Videos
Custom Field
Mounting Position Rear
Type Coilover Monotube
Color/Finish Black
Material Aluminum