Stock OEM heads will require machine work.
Includes:
• 2x Cylinders
• 2x Piston Kits
• Head and Base Gaskets
Features
- Aerospace-grade all-aluminum cylinder with nickel-silicon-carbide (NSC) electroplated bore
- NSC-plated cylinders have less friction for increased horsepower, lower engine temperatures and a longer lifespan
- Includes pair of all-aluminum NSC-coated bore cylinders, custom-forged pistons with high-tension rings specifically designed for NSC cylinders and a head/base gasket set
- Replacement gasket sets available separately
- Made in the USA
- No sleeving allows for larger bore sizes.
- Upgraded cylinders studs and head bolts recommended.
Specs
| Stroke Length | 4.375" |
| Bore Size | 4.625" |
| Material | Aluminum |
| Features | Domed |
| Riding Style | Street |
| Units | Kit |
| Cylinder Bore Coating | Nickel-Silicon Carbide |
| Displacement | 113" |
| Style | Bolt-On |
| Color/Finish | Highlighted Fins |
| Type | Big Bore |
| Compression Ratio | 10.6:1 |
| Product Name | Cylinder Kit |
Product Videos
Custom Field
Type Big Bore
Color/Finish Highlighted Fins
Material Aluminum