Explorer Special Seat - w/o Backrest - FXSTD '00-'07
Features
- Supple SaddleHyde™ offers a combination of comfort, glove-soft leathery feel and weather-resistant, no-maintenance good looks
- Split-cushion design separates seating surface from lumbar support, reducing tailbone and back pressure
- Designed and contoured for two-up touring comfort; match all studded saddlebags and luggage
- SaddleGel™ in both driver and passenger areas increases comfort during trips of any length
- Also feature 1/2" chrome-plated brass studs that follow a special stitch pattern
- Made in the USA
Specs
| Driver Seat Width | 15" |
| Driver Seat Length | 15-1/2" |
| Fits Tank Size | Standard |
| Material | Saddlehyde™ |
| Stitching | Black Stitching |
| Model | Explorer Special |
| Rear Seat Length | 15" |
| Riding Style | Street |
| Features | without Backrest |
| Overall Seat Length | 30-1/2" |
| Rear Seat Width | 13-1/2" |
| Fill Material | Saddlegel |
| Type | 2-Up Seat |
| Base Color | Black |
| Decoration | Studded |
| Product Name | Seat |
| Units | Each |
| Year | Make | Model |
|---|---|---|
| 2000 | Harley-Davidson | FXSTD Softail Deuce |
| 2001 | Harley-Davidson | FXSTD Softail Deuce |
| 2001 | Harley-Davidson | FXSTDI Softail Deuce |
| 2002 | Harley-Davidson | FXSTD Softail Deuce |
| 2002 | Harley-Davidson | FXSTDI Softail Deuce |
| 2003 | Harley-Davidson | FXSTD Softail Deuce |
| 2003 | Harley-Davidson | FXSTDI Softail Deuce |
| 2004 | Harley-Davidson | FXSTD Softail Deuce |
| 2004 | Harley-Davidson | FXSTDI Softail Deuce |
| 2005 | Harley-Davidson | FXSTD Softail Deuce |
| 2005 | Harley-Davidson | FXSTDI Softail Deuce |
| 2006 | Harley-Davidson | FXSTD Softail Deuce |
| 2006 | Harley-Davidson | FXSTDI Softail Deuce |
| 2007 | Harley-Davidson | FXSTD Softail Deuce |
Fitment details provided by supplier.
Product Videos
Custom Field
Type 2-Up Seat
Base Color Black
Material Saddlehyde™