Seat - Explorer™ - With Backrest - Stitched - Black - FXSTD '00-07
Features
- Exclusive, unique split-cushion design separates the seating surface from the lumbar support, reducing tailbone and back pressure for maximum long-range comfort
- Supple SaddleHyde™ offers a combination of comfort, glove-soft leathery feel and weather-resistant, no-maintenance good looks
- GelCore™ in both driver and passenger portions reduces engine vibration by 50% and dampens road shock by up to 90%
- Made in the USA
- Not waterproof; rain cover recommended.
Specs
| Features | Includes Backrest |
| Type | 2-Up Seat |
| Fill Material | GelCore™ |
| Material | Saddlehyde™ |
| Backrest Pad Width | 11" |
| Base Color | Black |
| Rear Seat Length | 12-1/2" |
| Rear Seat Width | 13" |
| Product Name | Seat |
| Units | Each |
| Decoration | Stitched |
| Driver Seat Width | 14-1/2" |
| Backrest Pad Height | 8" |
| Model | Explorer™ |
| Overall Seat Length | 30-1/2" |
| Stitching | Black Stitching |
| Driver Seat Length | 16" |
| Fits Tank Size | Standard |
| Riding Style | Street |
| Year | Make | Model |
|---|---|---|
| 2000 | Harley-Davidson | FXSTD Softail Deuce |
| 2001 | Harley-Davidson | FXSTD Softail Deuce |
| 2001 | Harley-Davidson | FXSTDI Softail Deuce |
| 2002 | Harley-Davidson | FXSTD Softail Deuce |
| 2002 | Harley-Davidson | FXSTDI Softail Deuce |
| 2003 | Harley-Davidson | FXSTD Softail Deuce |
| 2003 | Harley-Davidson | FXSTDI Softail Deuce |
| 2004 | Harley-Davidson | FXSTD Softail Deuce |
| 2004 | Harley-Davidson | FXSTDI Softail Deuce |
| 2005 | Harley-Davidson | FXSTD Softail Deuce |
| 2005 | Harley-Davidson | FXSTDI Softail Deuce |
| 2006 | Harley-Davidson | FXSTD Softail Deuce |
| 2006 | Harley-Davidson | FXSTDI Softail Deuce |
| 2007 | Harley-Davidson | FXSTD Softail Deuce |
Fitment details provided by supplier.
Product Videos
Custom Field
Type 2-Up Seat
Base Color Black
Material Saddlehyde™