5-1/2" (13.97 cm) lumbar support.
Features
- Tall lumbar support and wide driver saddle support the back and legs for superior comfort, while the streamlined nose improves the rider's reach to the ground
- GelCore™ in front and rear reduces tailbone pressure and increases circulation and comfort for both driver and passenger
- Two-level heat adjustment that connects easily to bike's electrical system
- Constructed from contrasting carbon-fiber weave and SaddleHyde™
- Independently controlled heating elements for rider and passenger
- Styling and function are unaffected by switches or wiring
- Brightly colored LEDs indicate level of heat
- Made in the U.S.A.
Specs
| Decoration | Carbon Fiber Weave |
| Driver Seat Width | 15-1/2" |
| Overall Seat Length | 30" |
| Product Name | Seat |
| Model | Roadsofa™ |
| Rear Seat Width | 13" |
| Type | One-Piece |
| Units | Each |
| Cover Material | Saddlehyde™ |
| Driver Seat Length | 15-3/4" |
| Rear Seat Length | 13" |
| Features | without Backrest |
| Riding Style | Street |
| Base Color | Black |
| Fill Material | GelCore™ |
Product Videos
Custom Field
Type One-Piece
Base Color Black