Roadsofa™ Seat - Carbon Fiber - with Backrest - FL '08-'24
Features
- Our tall lumbar support and wide driver saddle supports the back and legs for superior comfort, while the streamlined nose improves the rider's reach to the ground
- GelCore™ in front and rear reduces tailbone pressure and increases circulation and comfort for both driver and passenger
- Constructed from contrasting carbon-fiber weave and SaddleHyde™
- Designed and made in the USA
Specs
| Base Color | Black |
| Product Name | Seat |
| Riding Style | Street |
| Units | Each |
| Features | Includes Backrest |
| Rear Seat Length | 14-1/2" |
| Rear Seat Width | 13" |
| Material | Saddlehyde™ |
| Model | Roadsofa™ |
| Fill Material | GelCore™ |
| Overall Seat Length | 31" |
| Driver Seat Width | 15-1/2" |
| Type | 2-Up Seat |
| Decoration | Carbon Fiber |
| Driver Seat Length | 14-1/2" |
Product Videos
Custom Field
Type 2-Up Seat
Base Color Black
Material Saddlehyde™