King Seat - Without Backrest - FL/FX '06-'17
Features
- Supple SaddleHyde™ offers a combination of comfort, glove-soft leathery feel and weather-resistant, no-maintenance good looks
- Innovative SaddleGel™ in driver's portion provides exceptional comfort
- Luxurious driver comfort with unsurpassed back support
- Thick, comfortable passenger pad
- Made in the USA
Specs
| Driver Seat Width | 13-1/2" |
| Features | without Backrest |
| Rear Seat Length | 11" |
| Type | 2-Up Seat |
| Base Color | Black |
| Decoration | Plain |
| Material | Saddlehyde™ |
| Overall Seat Length | 30" |
| Product Name | Seat |
| Units | Each |
| Driver Seat Length | 19" |
| Fill Material | Saddlegel |
| Rear Seat Width | 9-1/2" |
| Model | King |
| Riding Style | Street |
Product Videos
Custom Field
Type 2-Up Seat
Base Color Black
Material Saddlehyde™