FLSTN model require removal of seat rail and rear rack.
Features
- Supple SaddleHyde offers a combination of comfort, glove-soft leathery feel, and weather-resistant, no-maintenance good looks
- A unique blend of variable density foam and SaddleGel™ eases tailbone pressure and improves circulation
- This seat has narrow styling, a thin profile, and low riding height
- Designed and made in the U.S.A.
Specs
| Base Color | Black |
| Decoration | Front Lattice Stitch |
| Rear Seat Length | 12" |
| Product Name | Seat |
| Riding Style | Street |
| Units | Each |
| Fill Material | GelCore™ |
| Type | 2-Up Seat |
| Model | Profiler |
| Driver Seat Length | 13-1/2" |
| Driver Seat Width | 11" |
| Fits Tank Size | Standard |
| Material | Saddlehyde™ |
| Rear Seat Width | 5" |
| Year | Make | Model |
|---|---|---|
| 2006 | Harley-Davidson | FLSTCI Heritage Softail Classic |
| 2007 | Harley-Davidson | FLSTC Heritage Softail Classic |
| 2008 | Harley-Davidson | FLSTC Heritage Softail Classic |
| 2009 | Harley-Davidson | FLSTC Heritage Softail Classic |
| 2010 | Harley-Davidson | FLSTC Heritage Softail Classic |
| 2011 | Harley-Davidson | FLSTC Heritage Softail Classic |
| 2012 | Harley-Davidson | FLSTC Heritage Softail Classic |
| 2013 | Harley-Davidson | FLSTC Heritage Softail Classic |
| 2014 | Harley-Davidson | FLSTC Heritage Softail Classic |
| 2015 | Harley-Davidson | FLSTC Heritage Softail Classic |
| 2016 | Harley-Davidson | FLSTC Heritage Softail Classic |
| 2017 | Harley-Davidson | FLSTC Heritage Softail Classic |
Fitment details provided by supplier.
Product Videos
Custom Field
Type 2-Up Seat
Base Color Black
Material Saddlehyde™